Teisės apžvalga
Tvarkingai sudarytas vekselis - efektyvi skolos grąžinimo užtikrinimo priemonė
KAS YRA VEKSELIS?
Vekselis – tai vertybinis popierius, kuriuo jį išrašęs asmuo be sąlygų įsipareigoja tiesiogiai ar netiesiogiai sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytam asmeniui pats arba įsako tai padaryti kitam. Vekselis praktikoje dažnai naudojamas kaip efektyvi ir ekonomiška priemonė trumpalaikiam finansavimui gauti ir/ar užtikrinti atitinkamą įsipareigojimą (pvz. skolos grąžinimą).
Egzistuoja dviejų tipų vekseliai – paprastieji ir įsakomieji. Paprastuoju vekseliu jį pasirašęs asmuo pats įsipareigoja sumokėti jame nurodytą sumą vekselio turėtojui. Įsakomuoju vekseliu jį išrašęs asmuo paveda kitam asmeniui sumokėti vekselyje nurodytą sumą. Praktikoje plačiausiai naudojamas paprastasis vekselis.
Vekselio sudarymą reglamentuoja griežtos LR įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymo (toliau tekste – įstatymas) normos. Sudarant ir pateikiant apmokėti vekselį būtina laikytis įstatyme numatytų išlygų – antraip vekselis praranda įstatymuose numatytą galią ir yra laikomas tik skolos rašteliu.
VEKSELIO PRIVALUMAI
Visų pirma, vekselio priverstinė įvykdymo tvarka nereikalauja inicijuoti teisminio skolos grąžinimo proceso. LR įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymo nustatyta tvarka sudarytas ir pateiktas apmokėti vekselis notarine tvarka gali būti pripažintas vykdomuoju dokumentu, kurio priverstinį išieškojimą vykdo antstolis. Tokia procedūra dažniausiai yra žymiai ekonomiškesnė ir efektyvesnė nei skolos priteisimas teisminio proceso būdu.
Antra, vekselyje galimas kitų asmenų laidavimas visai sumai arba jos daliai. Tai aktualu tuomet, kai yra tikimybė, kad vekselio davėjas gali būti nepajėgus įvykdyti prisiimtus finansinius įsipareigojimus (pvz. abejotinos finansinės būklės įmonės išduodamą vekselį galima laiduoti įmonės direktoriaus/akcininko turtu).
Trečia, vekselyje nebūtina nurodyti jo išdavimo priežasties. Vekselyje negali būti numatytų jokių papildomų mokėjimo išlygų – jame yra nurodomas tik konkretus įsipareigojimas sumokėti tam tikrą pinigų sumą. Tai reiškia, jog vekselio gavėjui nereikia įrodinėti įsipareigojimų atsiradimo pagrindo.
Ketvirta, vekselį galima atlygintinai ar neatlygintinai perleisti (indosuoti) kitiems asmenims ar ūkio subjektams.
Penkta, atitinkamais atvejais vekselyje galima nustatyti ir palūkanų sąlygą.
Vekselis yra ypatingai griežtos formos dokumentas, todėl jo privalumai pasireiškia tik tokiu atveju, jei jis sudarytas laikantis visų įstatyme numatytų vekselių sudarymo rekvizitų ir išlygų.
VEKSELIO REKVIZITAI IR KITI REIKALAVIMAI
Įstatyme nėra numatyta vekselio pavyzdinė forma, tačiau įstatymas reglamentuoja vekselio privalomus rekvizitus. Vekselyje turi būti nurodoma:
– žodžiai „įsakomasis vekselis“ arba „paprastasis vekselis“ priklausomai nuo vekselio rūšies;
– besąlyginis vekselio davėjo įsipareigojimas sumokėti nurodytą sumą;
– asmens, turinčio sumokėti vekselyje numatytą sumą, pavadinimas arba vardas, pavardė;
– mokėjimo terminas;
– mokėjimo vieta;
– asmens, kuriam vekselyje numatyta suma turi būti sumokėta, pavadinimas arba vardas, pavardė;
– vekselio išrašymo vieta ir data;
– išrašančio vekselį asmens (vekselio davėjo) parašas;
– tais atvejais, kai paprastąjį vekselį išrašantis ūkio subjektas netvarko apskaitos pagal supaprastintos apskaitos taisykles – tai patvirtinanti informacija.
Svarbu atkreipti dėmesį – jeigu vekselio suma didesnė nei 3000 EUR, vekselis turi būti sudarytas notarinės formos.
Tam, kad vekselis turėtų įstatyme numatytą galią, reikia visų anksčiau išvardintų rekvizitų. Tačiau mokėjimo termino nenurodymas, atskiro įrašo apie mokėjimo vietą nenurodymas ar jo išrašymo vietos nenurodymas nedaro vekselio negaliojančiu. Nenurodžius vekselio išrašymo vietos, laikoma, jog vekselis išrašytas toje vietoje, kuri pažymėta šalia vekselio davėjo pavadinimo ar vardo ir pavardės. Vekselio apmokėjimo vieta, jeigu atskirai nenurodyta, yra laikoma vekselio išrašymo vieta, kuri kartu laikoma ir mokėtojo gyvenamąja vieta (buveine). Mokėjimo termino nenurodymas taip pat nedaro vekselio negaliojančiu – toks vekselis bus laikomas mokėtinu jį pateikus.
Sudarant vekselį svarbu atkreipti dėmesį į vekselio apmokėjimo terminą. Vekselis gali būti išrašytas apmokėti: 1) jį pateikus; 2) per tam tikrą laiką po pateikimo; 3) per tam tikrą laiką nuo išrašymo dienos; 4) nustatytą dieną. Vekseliai, kuriuose nurodyti kitokie mokėjimo terminai arba vienas po kito einantys terminai, negalioja.
VEKSELIO PATEIKIMAS APMOKĖJIMUI
Norint gauti vykdomąjį įrašą pas notarą, privalu laiku ir tinkamai pateikti vekselį apmokėti ir pranešti vekselio davėjui apie tai, jog vekselis yra neapmokėtas. Vekselio, kuris mokėtinas nustatytą dieną arba per tam tikrą laiką po jo išrašymo ar pateikimo, turėtojas vekselį apmokėti privalo pateikti paskutinę mokėjimo termino dieną arba per dvi po jos einančias darbo dienas. Asmeniui neapmokėjus pateikto vekselio, vekselio turėtojas ne vėliau kaip per keturias dienas apie tai privalo informuoti vekselio davėją (ir laiduotojus, jei tokie yra). Vekselio turėtojas per vienerius metus nuo mokėjimo termino dienos privalo kreiptis į notarą su prašymu išduoti vykdomąjį raštą išieškoti nesumokėtą vekselio sumą.
Svarbu paminėti, jog Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išaiškinta, kad įstatymo 40 straipsnyje reglamentuotas vekselio pateikimas apmokėti atliekamas ne vekselio turėtojo pranešimu skolininkui, tačiau pateikiant paprastąjį neprotestuotiną vekselį, taip sudarant sąlygas asmeniui, apmokėjusiam vekselį, jį atgauti (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus išplėstinės teisėjų kolegijos 2011 m. liepos 15 d. nutartis, priimta civilinėje byloje S. T. v. UAB „Mineraliniai vandenys“ ir kt., bylos Nr. 3K-7-278/2011). Taigi, vadovaujantis tokia Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika – registruotu ir/ar elektroniniu paštu apmokėjimui pateikti vekselio kopiją neužtenka.
Tuo atveju, jeigu vekselyje nėra įrašyta, jog šis vekselis yra neprotestuotinas, vekselis turi būti pateiktas protestuoti (apmokėti) paskutinę termino apmokėti dieną arba per dvi po jos einančias darbo dienas. Vekselio protestavimas – tai oficialus patvirtinimas, kad nustatytu laiku vekselis nebuvo apmokėtas. Vekselius protestuoja notarai. Pateikiant vekselį protestuoti, kartu su juo notarui turi būti pateikiami įrodymai, patvirtinantys, kad vekselis buvo pateiktas apmokėti. Laiku pateikus vekselį protestuoti, notaras visų pirma išsiunčia vekselio davėjui raginimą apmokėti vekselį ir nustato atsiskaitymo su vekselio turėtoju terminą. Vekselio neapmokėjus per nustatytą terminą, notaras įformina protestą. Per keturias darbo dienas po vekselio protesto įforminimo, vekselio turėtojas vekselio davėjui (ir laiduotojams jei tokie yra) privalo pranešti apie vekselio neapmokėjimą. Laiku ir tinkamai įvykdžius aukščiau nurodytas sąlygas, vekselio turėtojas per vienerius metus nuo mokėjimo termino dienos gali kreiptis į notarą su prašymu išduoti vykdomąjį raštą. Vykdomasis raštas tuomet gali būti teikiamas antstoliui priverstiniam išieškojimui vykdyti.
KADA VEKSELIS LAIKOMAS NEGALIOJANČIU IR KOKIOS TO PASEKMĖS?
Pažymėtina, jog dokumentas, kuriame nėra vieno iš privalomų vekselio rekvizitų, savaime praranda vekselio galią ir pagal tokį dokumentą notaras atsisako išduoti vykdomąjį raštą. Vekselis praranda savo vertybinio popieriaus galią ir tais atvejais, kai buvo praleisti įstatyme nustatyti terminai pateikti vekselį apmokėjimui ir/ar protestavimui.
Kita vertus pripažinimas, jog atitinkamas dokumentas, kuriame jis įvardijamas kaip paprastasis vekselis, neturi paprastojo vekselio galios, savaime nereiškia, kad yra negaliojantis ar išnykęs tas sandoris, kurio pagrindu buvo išduotas nurodytas dokumentas. Jeigu skolininkas nėra įvykdęs sandorio, kurio pagrindu buvo išduotas nurodytas dokumentas, tai, esant ginčui teisme, kreditorius tokį dokumentą gali panaudoti įrodinėdamas atitinkamų prievolinių teisinių santykių egzistavimą (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2010 m. liepos 2 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-314/2010). Vekselis, netekęs savo kaip vertybinio popieriaus galios, gali būti panaudotas kaip rašytinės paskolos sutarties reikalavimus atitinkantis dokumentas (paskolos raštelis) (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2013 m. gruodžio 30 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-716/2013, 2018 m. birželio 29 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-263-378/2018, 44 punktas).
Taigi, tais atvejais, kai notaras atsisako išduoti vykdomąjį raštą dėl vekselio formalių trūkumų ir/ar praleistų pateikimo apmokėjimui ar protestavimui terminų, vekselio turėtojas vis vien turi teisę reikalauti skolininko įvykdyti vekseliu užtikrintą prievolę, bei kreiptis į teismą skolininkui atsisakius tai padaryti geranoriškai. Teismo procese vekselis būtų naudojamas kaip skolos raštelis, įrodantis atitinkamus prievolinius santykius (pvz. suteiktą paskolą).
Šioje teisinėje apžvalgoje esanti informacija neturėtų būti vertinama kaip teisinė konsultacija. Tikslų reikalingų atlikti veiksmų planą ir teisinių paslaugų paketą, geriausiai atitinkantį kliento specifinę situaciją ir interesus, suteikiame privačioje teisinėje konsultacijoje, susisiekus elektroniniu paštu info@labex.lt, arba telefonu Nr. +370 630 70 416.