teisės apžvalga

Kai užsakovas elgiasi nesąžiningai. Patarimai rangovui.

Užsakovas nepriima darbo rezultato (nepasirašo darbų aktų), nes rado nuskilusią plytelę? Tokia situacija statybų sektoriuje pasitaiko itin dažnai. Užsakovas nepriimdamas darbų ir motyvuodamas mažareikšmiais darbų trūkumais susikuria sau teorinę galimybę nemokėti rangovui už visus darbus ar bent jau nukelti mokėjimą kiek tai patogu užsakovui. 

Užsakovai yra linkę nepriimti viso darbo rezultato, nepaisant to ar nustatyti darbų defektai yra esminiai ar mažareikšmiai. Tokia užsakovo teisė priimti ir/ar atsisakyti priimti statybos darbus suteikia jam galimybę manipuliuoti rangovais nepriimant rangovo darbų pilna apimtimi. 

Šiuo atveju aptariama neretai pasitaikanti situacija, kai užsakovas, motyvuodamas mažareikšmiais trūkumais, nepagrįstai atsisako priimti visus rangovo atliktus darbus ar didelę jų dalį, bei atitinkamai neapmoka tinkamai atliktų rangos darbų dalies. Atkreipiame dėmesį į tai, kad tokiu atveju Užsakovas elgiasi neteisėtai ir rangovas turi teisę ginti savo teisę į tinkamą atsiskaitymą už darbus.

Užsakovas turi teisę atsisakyti priimti darbus pilna apimtimi tik išimtiniais, įstatyme nurodytais trimis atvejais: 

1. Kai Rangovas pažeidžia viso darbo atlikimo galutinį terminą ir dėl termino praleidimo prievolės įvykdymas Užsakovui prarado prasmę (LR CK 6.652 str. 4 d.); 

2. Kai pagal įstatymą, sutartį ar darbų pobūdį privalomų bandymų ir kontrolinių matavimų rezultatai yra neigiami (LR CK 6.694 str. 5 d.);

3. Kai nustatomi darbų rezultato trūkumai, dėl kurių jo neįmanoma naudoti pagal statybos rangos sutartyje nurodytą paskirtį, o šių trūkumų nei Užsakovas, nei Rangovas ar jo pasitelktas trečiasis asmuo negali pašalinti (LR CK 6.694 str. 6 d.).

Tai reiškia, kad jeigu nėra nei vienos iš aukščiau nurodytų sąlygų, užsakovas neturi teisės atsisakyti priimti rangovo atliktus darbus pilna apimtimi. Tokiu atveju užsakovas privalo:

1. Atliktų darbų aktą pasirašyti su išlygomis – akte nurodyti visus darbų trūkumus ir priimti tinkamai atliktų darbų dalį;

2. Sumokėti rangovui sutartyje nustatyta tvarka už tinkamai ir kokybiškai atliktų darbų dalį.

Net ir šalims rangos sutartyje susitarus, kad užsakovas turi teisę nepriimti atliktų darbų jei juose nustatomi trūkumai, tinkamai atliktų darbų rezultatas vis vien turi būti priimtas, nors darbų rezultatas ir turėtų trūkumų, išskyrus atvejus, kai yra nustatomi darbų rezultato trūkumai, dėl kurių jo neįmanoma naudoti pagal statybos rangos sutartyje nurodytą paskirtį, o šių trūkumų nei užsakovas, nei rangovas ar jo pasitelktas trečiasis asmuo negali pašalinti.

Ką daryti rangovui, jei užsakovas nepagrįstai vengia priimti rangovo darbus pilna apimtimi?

1. Jei, rangovo nuomone, užsakovo nurodytas atsisakymas priimti darbų rezultatą (pasirašyti atliktų darbų aktą) yra nepagrįstas arba užsakovas nenurodo jokių priežasčių dėl atsisakymo priimti atliktus darbus – rangovas turi teisę perduoti atliktus darbus užsakovui vienašališkai.

2. Rangovas teisę atliktų darbų akte pažymėti, jog aktas yra pasirašomas vienašališkai, turi tik tuomet, jei pats tinkamai vykdė prievolę perduoti atliktus darbus – sutartyje nustatytu terminu ir sąlygomis sudarė sąlygas užsakovui priimti atliktus darbus. 

3. Rekomenduotina vienašaliu atliktų darbų aktu perduoti tik tą dalį darbų, kurie rangovo įsitikinimu yra atlikti tinkamai ir kokybiškai.

4. Vienašališkai pasirašytas aktas turi tokią pat juridinę galią kaip ir pasirašytas abiejų šalių, todėl galioja tol, kol teismas jo nepripažįsta negaliojančiu. Tai reiškia, jog nuo vienašalio akto pasirašymo momento užsakovui kyla pareiga sutartyje nurodytomis sąlygomis ir tvarka apmokėti vienašaliu aktu perduotus darbus.

5. Tais atvejais, kai užsakovas neatsiskaito už darbus, perduotus rangovo vienašališkai pasirašytu aktu, rangovas turi teisę kreiptis į teismą ir reikalauti priverstinai atsiskaityti, t. y. įvykdyti prievolę. 

Kilus ginčui teisme dėl vienašalio atliktų darbų akto, pagal bendrą taisyklę, būtent užsakovas byloje turi įrodyti savo teiginius, kad aktuose nurodyti duomenys yra neteisingi, t. y. kol užsakovo neįrodyta kitaip, yra laikoma, kad vienašaliame atliktų darbų priėmimo-perdavimo akte nurodyti darbai yra atlikti tinkamai ir kokybiškai.

Šioje teisinėje apžvalgoje esanti informacija neturėtų būti vertinama kaip teisinė konsultacija. Tikslų reikalingų atlikti veiksmų planą ir teisinių paslaugų paketą, geriausiai atitinkantį kliento specifinę situaciją ir interesus, suteikiame privačioje teisinėje konsultacijoje, susisiekus elektroniniu paštu info@labex.lt, arba telefonu Nr. +370 630 70 416.