teisės apžvalga

Įmonės registracijos adresas - kuo jis svarbus ir kaip apsisaugoti nuo netikėtų nemalonumų?

Praktikoje nereta situacija, kai juridinių asmenų veiklos ir registracijos adresai nesutampa, t. y. įmonė VĮ “Registrų centras” tvarkomame juridinių asmenų viešame registre (toliau – JAR) registruojama vienu adresu, tačiau veiklą realiai vykdo kitu adresu. Tokiais atvejais įmonės dažniausiai savo faktinį veiklos adresą naudoja sutartyse, skelbia savo internetinėje svetainėje ir/ar internetiniuose įmonių kataloguose (pvz. rekvizitai.lt). Įmonės registracijos adresas dažnai yra naudojamas tik formaliai – jis registruojamas VĮ “Registrų centras” tvarkomame juridinių asmenų registre, tačiau juridinio asmens šiuo adresu realiai nėra, jokia veikla nevykdoma, niekas netikrina pašto dėžutės (arba tokios iš viso nėra). Nors Lietuvoje taip veikia daugybė įmonių, tačiau dirbant tokiu principu įmonės rizikuoja susidurti su netikėtais teisminiais nemalonumais – pvz. gauti netikėtą antstolio patvarkymą, kuriame nurodoma įmonės oponentui sumokėti nemenką pinigų sumą, tuo pačiu antstoliui areštuojant įmonės turtą, banko sąskaitas.

Kaip gali susidaryti tokia situacija? Juridiniams asmenims visi teismo procesiniai dokumentai įteikiami JAR nurodytu buveinės adresu, išskyrus atvejus, kai juridinis asmuo nurodo kitą procesinių dokumentų įteikimo adresą arba kai įteikiama elektroninių ryšių priemonėmis (LR CPK 122 str. 2 d.). Juridiniams asmenims adresuoti procesiniai dokumentai įteikiami šio juridinio asmens vadovui, kitiems JAR nurodytiems valdymo organų nariams, juridinio asmens atstovams teisme arba raštinės darbuotojui. Kai procesinį dokumentą pristatantis asmuo neranda adresato juridinio asmens buveinės vietoje ar kitoje juridinio asmens nurodytoje vietoje, procesinis dokumentas įteikiamas bet kuriam kitam įteikimo vietoje esančiam juridinio asmens darbuotojui; kai šioje dalyje nustatyta tvarka procesinių dokumentų įteikti nepavyksta, procesinis dokumentas siunčiamas juridinio asmens buveinės adresu ir laikomas įteiktu praėjus dešimčiai dienų nuo išsiuntimo (LR CPK 123 str.). Tokiu atveju procesinis dokumentas laikomas įteiktu pagal įstatymą netikrinant, ar dokumentas faktiškai buvo asmeniui įteiktas.

Taigi, asmenys, kurie neatsiima teismo procesinių dokumentų JAR registruotu adresu, rizikuoja, kad teismas priims sprendimą šaliai byloje nedalyvaujant ir apie bylą faktiškai nieko nežinant. Tokiu atveju asmuo galimai praras galimybę gintis teisme nuo galbūt visiškai nepagrįstų reikalavimų, o teismo sprendimas įsiteisės be įmonės žinios ir įgis galutinio teismo sprendimo galią. Tokį sprendimą priverstinai pradės vykdyti antstolis.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra išaiškinęs, jog juridinis asmuo turėtų ne tik atskleisti duomenis juridinių asmenų registrui, bet ir pasirūpinti, kad jo buveinėje būtų sudarytos sąlygos priimti procesinius dokumentus ir kitą korespondenciją. Juridinio asmens nepasirūpinimas duomenų apie savo buveinę atskleidimu iš esmės reiškia, jog pats juridinis asmuo, žinodamas jam tenkančią įstatymo nustatytą atskleidimo pareigą ir jos teisines pasekmes, sąmoningai pasirenka tokį savo elgesio būdą, kuriuo atsisako savo pasiekiamumo ir prieinamumo bei su tuo susijusių savo teisių. Taigi, juridinio asmens nepasirūpinimas duomenų apie savo buveinę atskleidimu iš esmės suponuoja ir tai, kad juridinis asmuo sąmoningai prisiima riziką būti neinformuotam apie vykstantį teismo procesą ir nerealizuoti savo teisės būti išklausytam

LABEX Law firm pateikia rekomendacijas, kaip išvengti aukščiau aprašytų netikėtų nemalonumų:

  1. Jeigu įmonės faktinis veiklos adresas pasikeičia ir skiriasi nuo įmonės registracijos adreso, rekomenduotina faktinį įmonės veiklos adresą įregistruoti ir JAR;
  2. Neturint galimybių įmonei veikti JAR registracijos adresu, rekomenduotina šiuo adresu įrengti atskirą pašto dėžutę ir ją reguliariai tikrinti (bent kartą per savaitę).

Šioje teisinėje apžvalgoje esanti informacija neturėtų būti vertinama kaip teisinė konsultacija. Tikslų reikalingų atlikti veiksmų planą ir teisinių paslaugų paketą, geriausiai atitinkantį kliento specifinę situaciją ir interesus, suteikiame privačioje teisinėje konsultacijoje, susisiekus elektroniniu paštu info@labex.lt, arba telefonu Nr. +370 630 70 416.